بازار بورس

بازار بورس چیست – چگونگی فعالیت در آن – آموزش های اولیه – بخش سوم

با درود به تمامی دانش آموزان عزیز؛ در راستای ادامه مطالب گذشته امروز با شما هستیم با ادامه آموزش های بازار بورس
در صورتی که مطالب قبل را نخواندید ۱- بخش اول آموزش ۲- بخش دوم آموزش

آشنایی با چند مفهوم و ابزار های مورد نیاز

پس از آنکه کد بورسی خود را دریافت کردید و در یکی از کارگزاری ها ثبت نام کردید حالا وقت شروع معاملات است، شاید برای نخستین بار بعضی از اصطلاح ها پیچیده به نظر آیند ولی نگران نباشید، به راحتی متوجه خواهید شد.
اولین مفهوم کلمه (سهم) است: مهم ترین مفهوم بورس کلمه سهم است در واقع وقتی در بورس اوراق بهادار به خرید و فروش می پردازید شما سهام یک شرکت را خریداری یا به فروش می رسانید که می توانید یک یا چند سهم از یک شرکت داشته باشید.
(قیمت لحظه ای) و (قیمت پایانی) : قیمت لحظه ای یعنی آخرین مبادله سهام با چه قیمتی انجام شده، اما قیمت پایانی داستانی طولانی تر دارد. هر شرکت یک حجم مبنای ثابت دارد که از پیش معین شده است در صورتی که قیمت لحظه ای بالا برود ولی در مقادیر کم معامله شود قیمت پایانی آنچنان تغییر نخواهد کرد و این مورد قابل توجه است که قیمت شروع روز معاملاتی بعد معادل قیمت پایانی روز قبل خواهد بود.
دیگر موردی که با آن برخورد خواهید کرد کلمه (EPS) است: بسیار ساده، EPS یعنی سودی که یک شرکت توانسته به ازای هر سهم کسب کند که می تواند یک عدد مثبت یا منفی باشد.
حروف (P/E) خوانده می شود پی بر ای: اگر قیمت سهم را تقسیم به EPS آن کنیم به P/E می رسیم که این عدد یعنی تعداد سالیانی که اگر سود شرکت تقسیم شود قیمت سهام به دست خواهد آمد. این عدد نیز می تواند مثبت یا منفی باشد و واحد آن (سال) است.
نکته مهم : برای شروع کار به دنبال سهام هایی باشید که EPS مثبت و P/E مثبت ولی کوچک دارند.

چند وبسایت که می تواند در بازار بورس به شما کمک کند.

۱- مدیریت فناوری بورس تهران : دقیق ترین آمار شرکت ها به علاوه پیام های ناظر بازار را می توانید در این سایت به دست بیاورید.
۲- کدال : وبسایت شفاف سازی اطلاعات که تمامی شرکت های بورسی موظف اند تمامی اطلاعات مالی مهم خود را در آن قرار دهند.
۳- سهام یاب : این وبسایت در واقع یک توییتر در حوزه بورس است که فقط بورس ایران را پوشش می دهد. هر فرد می تواند یک اکانت کاربری بسازد و درباره شرکت های متفاوت نظر بدهد.

بورس ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست