بازار بورس

بازار بورس چیست – چگونگی فعالیت در آن – آموزش های اولیه – بخش اول

با درود فراوان به تمام دانش آموزان سراسر کشور… امروز قصد داریم درباره یکی از برترین و معتبر ترین روش های سرمایه گذاری در ایران و سراسر دنیا صحبت کنیم و آن هم چیزی نیست جز بازار های بورسی…

بزرگ ترین بازار های بورس در سطح بین الملل کدامند؟

روش تعیین بزرگ ترین بازار های بورس بدین شکل است که حجم معاملات در نظر گرفته می شود و هرچه این رقم بیشتر باشد نشان دهنده بزرگی بازار است. دور از انتظار نبود که بازار بورس ایالات متحده آمریکا بزرگترین باشد، بورس نیویورک با کد NYSE اولین بازار بزرگ و دومین بازار بزرگ یعنی نزدک (NASDAQ) باز هم مربوط به نیویورک می باشد. ترکیب حجم معاملات این دو بازار معادل  ۳۴ تریلیون دلار است که به خودی خود این حجم از بودجه بسیاری از کشور ها از جمله ایران بیشتر است.

سومین بازار بزرگ جهان بورس توکیو است که با کد (TSE) شناخته می شود. بازار بورس توکیو بیش از ۶٫۲۲ تریلیون دلار ارزش دارد و بزرگ ترین بازار در آسیا به شمار می رود.

چهارمین و پنجمین بازار هم متعلق به آسیای شرقی است که به ترتیب ابتدا بورس شانگهای و بورس هنگ کنگ است. یک نکته جالب درباره بورس شانگهای این است که سهام به دو صورت A و B معامله می شوند که بورس نوع A بر اساس به یوآن معامله می شود ولی بورس نوع B به دلار آمریکا معامله می شود. بورس شانگهای و بورس هنگ کنگ به ترتیب ۵ تریلیون دلار و ۴٫۴۶ تریلیون دلار ارزش دارد.

ششمین و هفتمین بازار بزرگ مربوط به اروپا است که به ترتیب بازار بورس لندن و بازار بورس اروپا است. ارزش بورس لندن معادل ۴٫۳۸ تریلیون دلار است.

بورس در ایران به چه شکل است؟

اما به ایران می رسیم. کشور ایران دارای یک بورس ولی دو بازار متصل یه یکدیگر است که نام اصلی آن بورس و اوراق بهادار تهران یا (tehran stock exchange) است ولی نام دو بازار معامله بورس و فرابورس است. در کل هر دو به یکدیگر متصل هستند و افرادی که در یکی از آنها فعالیت میکنند می توانند در دیگری نیز خرید و فروش کنند. در بورس ایران بالغ بر ۱٫۷ هزار میلیارد تومان روزانه معامله می شود.

یکی از نکات مهم که افراد در تشخیص آن دچار سر در گمی می شوند تفاوت بورس و فرابورس است. دیدگاه اولیه شخصی که هیچ اطلاعاتی ندارد شاید به صورتی باشد که فرابورس را برتر و بزرگ تر از بورس بداند ولی این موضوع کاملا برعکس است. در بورس شرکت های بزرگ تر و پر ارزش تر فعالیت میکنند در حالی که فرابورس شرکت های کوچک تر و کم ارزش تر در آن معامله می شود.

مزیت های داشتن اطلاعات درباره کلیت بورس

همیشه اطلاع داشتن به منظور فعالیت نیست، یکی از مزایایی که شما بعد از یادگیری درباره کلیت این بازار کسب میکنید شناخت شرکت های سهامی عام (تنها شرکت های سهامی عام در بورس و فرابورس قابل معامله هستند) است، سامانه های بسیاری در این مسیر فعالیت میکنند شما میتوانید اطلاعات فراوانی را از این سامانه ها نظیر کدال که یک سامانه شفاف سازی اطلاعات شرکت ها نیز می باشد به دست آورید. یکی دیگر از مهم ترین ویژگی ها قدرت تحلیل است، با توجه به آنچه در مدرسه آموختید یاد خواهید گرفت یک شرکت را چگونه تحلیل کنید و قدرت تحلیل به دست آورید.

سخن آخر

این مطلب شامل چندین بخش خواهد بود و به مرور زمان با تکمیل اطلاعات منتشر خواهد شد؛ آنچه ما قصد داریم به شما یاد بدهیم این است که چگونه در این وضع اقتصادی خود را از سایر افراد جدا کنید و با اقتصاد آشنا تر شوید تا بتوانید زندگی بهتر در آینده داشته باشید.

وبسایت ای کان ایکس

بورس ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست